Dubá – dopravně bezpečnostní akce Policie ČR, BESIPu a Týmu slil. bezpečnosti LK

Dubá 28. července 2012

Práce BESIPu je známa převážně na poli prevence v silniční dopravě a my měli tu možnost, (pozvání jsme přijali od Miroslava Kláska), spolupracovat při dopravně bezpečnostní akci v Dubé spolu s odd. dopravní policie v České Lípě.

Začátek akce byl připraven na 14 hodinu na úseku silnice č.9 mezi obcemi Dubá a Deštné. Nechvalně známým úsekem častých dopravních nehod motocyklistů. Těmi milovaný a zároveň nenáviděný několikakilometrový úsek mezi Mělníkem a Českou Lípou.

Ihned po našem příjezdu na místo se dozvídáme o nehodě motocyklu jen pár kilometrů od nás, u obce Liběchov, s těžkým úrazem řidiče motocyklu a další drobné nehodě před obcí Dubá, která se tentokrát pro řidiče motocyklu obešla bez zranění.

Ve 14.oo hodin začíná dopravně bezpečnostní akce. Kontrolovaný úsek s nepřerušovanou čarou je zhruba půl kilometru dlouhý – několik radarů. Policisté zastavují první motocykly a kontrolují doklady, technický stav. U všech kontrolovaných řidičů je provedena orientační dechová zkouška a mě moc těší, že většina má vše v pořádku. Kdo z nich nachází trochu času, jde k našemu společnému stánku BESIP, kde je každý „motorkář“ informován o probíhajících akcích libereckého kraje se zaměřením na bezpečnost silničního provozu, jakou jsou kurzy bezpečné jízdy UČME SE PŘEŽÍT , dále kurzy o.s. STOP NEHODÁM a kampaň UBER PLYN!.

V příjemné atmosféře, doplněné malým občerstvením, probíráme témata, která řidiče motocyklů nejvíce trápí a takřka každý si vybírá malý dárek (reflexní popruhy či proužek na ruku, drobné reklamní předměty kampaně UBER PLYN!, letáky kampaně a další. Jedním z takových témat byly mnohokrát zmiňované podélné spáry v asfaltu, „opravené“ pruhem z černé hmoty bez náznaku adheze. Dozvídáme se, že nám tu počasí stále přeje, protože v Mělníce je hotové peklo a zrovna jeden kamarád „skončil“ jízdu (bez zranění) na takovémto mokrém pruhu. Akce pokračuje až do 18. hodiny. V tomto čase bylo zkontrolována stovka řidičů motocyklů, kteří byli upozorněni policisty na drobné nedostatky a dvěma byla udělena bloková pokuta za technický stav motocyklu.

Za celou dobu na kontrolovaném úseku nemusela Policie ČR řešit jedinou dopravní nehodu ani vážnější dopravní přestupek.

Cíl akce byl naplněn, škoda jen onoho vážného zranění u obce Liběchov. Všichni velmi dobře víme, že tento úsek silnice č. 9 je pro motocyklisty velmi svůdný, ale frekventovaný, místy špatně „čitelný“ a extrémně nebezpečný. Jezděte tedy i v době mimo konání dopravně bezpečnostních akcí s náležitým respektem a přehledem, protože jak známo SILNICE NEODPOUŠTÍ.

Akci hodnotím velice pozitivně

Za Team silniční bezpečnosti Libereckého kraje a o.s. STOP NEHODÁM

Vladimír Mašek
předseda sdružení

Srpen 2, 2012

Štítky:

Napsat komentář