MOTOSLALOM

Motocyklový sport pro získání dovedností a návyků pro jízdu na motocyklu.

Slovo Gymkhana, z hindštiny „Jim-kah-Nuh“, původně znamenalo slalom na koni. Ve 20. století se tento výraz začal používat pro slalom na motocyklu nebo s automobilem.

Princip je jednoduchý: co nejrychleji projet trasu vytyčenou obvykle z barevných kuželů. Cílem je naučit jezdce různé obraty, slalomy a osmičky, při kterých musí zkombinovat rychlost, rovnováhu a zručnost, práci s plynem a brzdami tak, aby vytyčenou trasu projel bez pádu. Rychlost je limitována rozmístěním kuželů a použitým motocyklem. S postupným získáním praxe a zkušeností je snahou organizátora naučit motorkáře bezpečně využít skutečných fyzikálních limitů stroje. Soutěže ve slalomu na motocyklu jsou rozšířené jak v Japonsku, kde mají bohatou tradici již od 70. let minulého století, tak i v USA. Motogymkhana si získává popularitu i v zemích EU. Zde zažívá boom v Anglii a Polsku.

Co vám Motoslalom (Motogymkhana) dovede nabídnout?

Jste úplný začátečník, nebo jen mírně pokročilý jezdec a chcete zlepšit své dovednosti s motocyklem? Jezdíte na motorce již delší dobu, ale při pohledu na motogymkhanu vás napadá, že byste to se svou motorkou raději nezkoušeli? Pokud odpovíte ano, znamená to jen jedno – že si s ovládáním motocyklu a se svými schopnostmi nejste zcela jistí. Jinak byste vyrazili na trať v klidu a bezpečně, bez obav o sebe a svůj stroj. Je to ta jistota, kterou při tréninku získáte a příště na motogymkhanu budete pohlížet ze zcela jiné perspektivy! Motogymkhana zatím v Evropě nepatří k vrcholovým sportům. Jedná se především o výbornou zábavu, při které se můžete s lehkým nádechem soupeření výrazně zdokonalit v ovládání svého motocyklu.

Motogymkhnana nezlepšuje pouze ovládání motorky, ale také smysly jezdce. Jezdec se naučí koordinovat pohyby těla, získá lepší rovnováhu a podvědomě vnímá všechny části motocyklu během jízdy. Motogymkhana je základ jezdectví. Dodá vám potřebné zkušenosti, které můžete dále využít jak v běžném každodenním ježdění, cestování, městském provozu, tak i při jiných motocyklových disciplínách, jako například stunt riding.

Motogymkhana neboli Motoslalom je zajímavý sport, při kterém si užijete spousty zábavy v dobrém kolektivu. S motogymkhanou může začít každý, defacto s jakýmkoli motocyklem a s minimálními finančními prostředky. Trénink i soutěž můžete absolvovat s úplně sériovou motorkou. Někteří aktivní jezdci pro zlepšení svých časů volí různé úpravy převodových poměrů, pneumatik, nastavení odpružení motocyklu atd. Nicméně pro váš 1. trénink a soutěž to určitě není nutné. Doporučujeme však vybavit svůj motocykl padacím rámem a jinými prostředky, které zabrání případné větší škodě na motocyklu při pádu. Ano, není třeba zastírat, že při aktivním pojetí tohoto motocyklovém sportu, také jako v jakémkoli jiném motosportu, dochází k pádům. Na druhou stranu jsou to pády v malých rychlostech a většinou je příčinou špatná rovnováha, cit a odhad jezdce. Následky takovýchto pádů bývají minimální. Motogymkhana patří mezi nejbezpečnější motocyklové sporty. K základnímu vybavení jezdce patří v první řadě přilba, rukavice a chrániče kloubů, případně páteře. Běžná motocyklová výbava je plně dostačující.

Sdružení motoslalom.cz ve spolupráci s Motoškolou Landa pořádá v České republice seriál tréninkových kurzů a soutěží pro širokou veřejnost. Tyto akce budou probíhat během sezóny v různých regionech po celé ČR. Přidejte se k nám a zdokonalte se v ovládání svého motocyklu. Při soutěžích budete moct poměřit své dovednosti s ostatními jezdci. Nejlepší jezdci z celé sezóny postoupí do finále! Informace o pořádaných akcích a registraci do tréninkových kurzů a soutěží naleznete na stránkách

www.motoslalom.cz

Červen 7, 2012

Štítky:

Napsat komentář