Novinky pro řidiče:

a další změny v bodování!

Od pondělí 1. srpna už nebude řidičům hrozit za malé překročení rychlosti nebo malé množství alkoholu bodový postih. V půlce prázdnin začne platit novela silničního zákona.

Novela zavádí povinné zimní pneumatiky od listopadu do března. Výjimkou jsou případy nouzového dojetí s rezervní pneumatikou. Obecní policie od pondělka nebude muset informovat řidiče o měření rychlosti značkami.

Od 1. srpna bude řidič na výzvu policisty povinen zajet na STK pro provedení kontroly technického stavu, pokud zajížďka, včetně cesty zpět, není delší než 8 km. Podrobnosti má stanovit vyhláška ministerstva dopravy, která dosud nebyla vydána.

Nové bodování

Počet bodovaných přestupků se kvůli zjednodušení systému zredukuje ze současných 44 na 27. Platit už nebude tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, naopak za vyšší množství alkoholu bude hrozit sedmibodový trest. Nulová tolerance k alkoholu ale zůstává, stejně jako zákaz řízení od šesti do 12 měsíců. Za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drogy bude moci být uložena pokuta od 2 500 do 20 000 korun.

Ruší se jednobodové tresty, přísnější postih naopak přijde za přestupky proti životu a zdraví. Nově čeká pětibodový postih místo tří za ohrožení jiného řidiče při předjíždění. Nepřipoutání bezpečnostními pásy má být trestáno čtyřmi body u dětí, u dospělého třemi body. Nyní za oboje hrozí dva body. Dva body místo tří budou postihem za držení telefonu při jízdě. Ruší se tresty za nerozsvícená světla nebo za nerespektování příkazové značky.

Body nově nehrozí ani za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič ale za to bude moci dostat pokutu od 1 500 do 2 500 korun.

Novela zavádí společné přestupkové řízení, v němž pokuty budou hrozit za každý přestupek, ale ztráta bodů jen za ten nejzávažnější.

Norma také ruší limit 100 000 korun pro rozlišení bodového trestání za způsobení dopravní nehody. Nově bude platit pouze sedmibodový trest za způsobení dopravní nehody s úmrtím nebo těžkým zraněním, nikoli už za neohlášení dopravní nehody policistovi.

Policie může zadržet auto tajnému závodníkovi

Tříbodový trest za způsobení škody nižšího rozsahu nebo nesepsání protokolu o nehodě novela ruší. Zákon rovněž umožňuje policii zadržet na 48 hodin vozidlo, které by se účastnilo tajného závodu při běžném provozu. Řidiči budou muset mít na sobě reflexní vestu při zastavení mimo obec a budou muset podstoupit psychologické vyšetření před vrácením zabaveného řidičského průkazu.

Novela také zavádí mezinárodní označení pro invalidy podle druhu postižení a zpřísňuje podmínky pro vydání parkovacího průkazu pro osoby tělesně postižené.

Od 1. srpna se také mění lhůty povinných výměn řidičských průkazů. Nově platí, že řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 31. prosince 2002 si musí řidiči vyměnit do 31. prosince 2012. Řidičáky vydané od 1. ledna 2003 do 30. dubna 2004 platí do 31. prosince 2013.

Zdroj: http://auto.idnes.cz/

Červenec 29, 2011

Štítky:

Napsat komentář