Statistické údaje 2010

. . . 753 lidí!

Je to sice o 79 usmrcených méně, oproti roku 2009, ale na tak malou zemičku je to číslo příliš vysoké. Navíc se nejedná o zcela přesný údaj, konečné číslo, jelikož statistika uvádí pouze úmrtí při nehodě a do 24 hodin po ní. Zemře-li, těžce zraněný na následky úrazu po více jak 24 hodinách, statistika tohoto zemřelého nezaznamená.

2.823 těžce zraněných a i zde je pokles o – 713! Lehce zraněné, hmotné škody a fůru dalších údajů z policejní statistiky nyní nechám stranou. Třeba (určitě) se k nim za čas vrátím.

Že bychom tedy malinko začali na silnici myslet? Nejednali tolik impulsivně, agresivně a trochu se umírnili? Možná.

Ovšem zarážející je další údaj!

Z celkově 75.522 nehod bylo 5.015 nehod, čili každá patnáctá, způsobena pod vlivem alkoholu!

Tady už jen malou poznámku o tom, že hladina alkoholu v krvi hříšníků se zde rok od roku zvyšuje. Dnes už bourají ti více opilí!

A nyní ta čísla, která nás zajímají asi nejvíce a to „motorkáři“.

Moped – bylo zaznamenáno 99 dopravních nehod (o 3 více oproti r. 2009). Dva lidé zemřeli a 16 bylo těžce zraněných. Z 99 nenod 15 pod vlivem alkoholu! No vida, když na pivo tak na mopedu!

Malé moto – 114 nehod (-41). Výrazné zlepšení! 3 mrtví a to je naopak o jednoho mrtvého více. 18 těžce zraněných a „chlastalo“ se ve 14 případech!

Velké motocykly jako vždy nehodovosti naprosto vévodí.

1.325 dopravních nehod je o 186 hlášených nehod méně, ale . . .! Kolik asi bylo nehod při „trénování“ u Bečova, u Dubé či v Brodě atd. , které skončily dobře a vše se zametlo než přijedou „poldové“. Které skončili velmi šťastně a na „chýře“ se mluvilo o pádu ze schodů! Na silnice tyto „závody“ nepatří a spoléhat na náhodu?! Méně štěstí mělo 63 z nás, což je o 5 lidí (kamarádů, přátel, známých) více! K tomu přidejme 258 těžce zraněných a zde o příjemných 142 těžkých úrazů méně. To ukazuje snad možná i na to, že helma je na hlavě a ne na opěrce a pár dalších dobrých návyků v oblékání.

V měsíci únoru a prosinci 2010 nebyl na motocyklu zaznamenán žádný smrtelný úraz.

Jsou to velmi krutá čísla, zvlášť když si uvědomíme kolik bolesti a hořkosti je za každým jedním z nich! A když uvedu, že v 99-ti případech (za každou 13náctou nehodou velké motorky) je „chlast“ ! ! !

Tak –
Na kuráž ?

Na zdraví ? ? ?

Na blbost ! Nu pravda – moc jsme průměr nevylepšili! Palec dolů.

Jak to bude letos – je jen a jen na každém z nás!

Napsal: Mazzda

Materiál: Statistické údaje Policejního prezídia Policie ČR – leden 2011

Leden 20, 2011

Štítky:

Napsat komentář