Test otvíracích helem

Na motocykl i skútr – špatně si vybrat nemůžete!

V testu helem s otevíracím integrálem (uvolňovací bradovou částí) žádná nepropadla.

Rakouský autoklub ÖAMTC, který univerzální modely nejdůležitějších ochranných pomůcek pro „motorkáře“ zkoušel, ale udělil jen jedinou jedničku.

Testeři vyzkoušeli deset motocyklových helem s výklopnou nebo odnímatelnou bradovou částí. Z této integrální přilby tak během chvilky můžete mít otevřenou helmu vhodnou třeba na skútr do města. Všechny modely z testu jsou ke koupi i na českém trhu.

Test se zaměřil na helmy v cenách od přibližně 3 500 korun až po téměř deset tisíc. Šest helem z testu má odnímatelnou bradovou část, u zbylých se překlápí nahoru nebo dozadu k temenu hlavy, na helmě ale zůstává upevněný.

„Žádná z helem nedostala úplně nejlepší hodnocení ‚velmi dobrá‘,“ říká Steffan Kerbl, zkušební technik autoklubu ÖAMTC. Tři helmy získaly druhou nejlepší možnou známku „dobrá“.

V jednotlivých disciplínách získala velmi dobré a dobré známky pouze vítězná přilba X-Lite X-402 GT. Ta si připsala také jedinou udělenou jedničku, dostala ji za výhled. Ani jedna ze sedmi helem, které dostaly horší celkové hodnocení „uspokojivá“, vyloženě nepropadla v žádné z disciplin.

Dobrá zpráva je, že test neodhalil žádného propadlíka v disciplině bezpečnosti. Mezi nejlepšími byly výsledky těsné. „Vítězná helma X-Lite X-402 GT předčila další dvě nejlepší v podobě výrobků SHARK EvoLine 2 a SCORPION EXO 900 hlavně díky své všestrannosti,“ uvádí Steffan Kerbl.

Test mimo jiné ukázal, že nejlepším řešením chránící plexisklo před zamlžením a poškrábáním představuje fólie zvaná Pinlock. Z testovaných helem ji měla jen vítězná helma.

Rakouský autoklub v testu kritizuje rozdílné systémy upínání řemínků. „Přilby používají různá řešení, což komplikuje práci záchranářům, kteří přijíždějí k nehodám,“ vysvětluje ÖAMTC a vyzývá, aby výrobci přezky sjednotili.

Zdroj: ÖAMTC, iDNES.cz, AutemBezpečně.cz

Květen 4, 2011

Štítky:

Napsat komentář