Zase rozhodují ti (NE)kompetentní !?

nesedne, rozhodla vláda !

Vláda odsouhlasila změny věkových hranic pro získání řidičského oprávnění na motorky. Návrh předložil ministr dopravy Vít Bárta, kabinet nicméně věkové hranice mírně pozměnil a přiblížil je požadavkům EU. Na Bártův návrh, aby nezkušení jezdci mohli na silné stroje až od 24 let, vláda kývla.

Ministerstvo dopravy zdůvodňuje návrh tím, že po silnicích jezdí silné motorky s nezkušenými jezdci, což ohrožuje bezpečnost provozu.

Nové podskupiny kategorie motorek

  • AM: v Česku od 15 let (v EU navrženo od 16). Konstrukční rychlost do 45 km/h.
  • A1: v Česku i v EU od 16 let. Objem válců do 125 cm³, výkon do do 11 kW (motorové tříkolky do 15 kW), poměr výkonu ke hmotnosti do 0.1 kW/kg.
  • A2: v Česku i v EU od 18 let. Výkon motoru do 35 kW, poměr výkonu ke hmotnosti do 0,2 kW/kg.
  • A: v Česku od 24 let, pokud řidič nemá předchozí zkušenost se slabším strojem, případně po dvouleté praxi na motorce ze skupiny A2.

 

Mírně se ale pozměnily kategorie A1 (stroje do 11 kW) a A2 (do 35 kW). První z nich bude dostupná motorkářům od 16 let (původní návrh počítal se sedmnácti lety), kategorii A2 pak vláda zpřístupnila už osmnáctiletým (ministerstvo navrhovalo 19 let).

Vyžadovaná dvouletá praxe na strojích o výkonu do 35 kW tak zpřístupní nejsilnější motorky už dvacetiletým řidičům. Začátečníci si budou muset počkat ještě déle.

„Nejzásadnější je zvýšení věkové hranice pro užívání velkých motocyklů. Teprve po dosažení 24 let bude možné jezdit na velkých motocyklech,“ připomněl ministr dopravy Vít Bárta.

Schválení ve vládě prakticky znamená, že novela by měla mít snadný postup Poslaneckou sněmovnou, kde má kabinet pohodlnou většinu. Otázkou zůstává Senát, kde vládne levice.

I tam ale má slušnou šanci – sociální demokraty o užitečnosti změny bude zřejmě přesvědčovat jejich plzeňská senátorka Dagmar Terelmešová, která se netají vášní pro silné motorky. Jezdí po motorkářských srazech po celé republice.

„Naprosto s tím odstupňováním souhlasím. Když v 18 letech dostanou mladí nevyježdění kluci řidičák na silnou motorku a nevědí, jak se stroj chová, je to špatně, pak z toho jsou ty smrtelné úrazy,“ řekla iDNES.cz Terelmešová, která v letošních senátních volbách překvapivě porazila Jiřího Šnebergera z ODS.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zacatecnik-na-silnou-motorku-do-24-let-nesedne-rozhodla-vlada-pll-/domaci.asp?c=A110302_120221_domaci_jw


Já osobně si myslím, že ti, kteří navrhují tyto změny vůbec netuší co je to motocykl. Nemyslím si, že diskriminací mladých řidičů se zas tak moc spraví!


Příklad z dnešního dne!

Přijíždím ke světelné křižovatce a skočila mi tam akorát zelená. Nikde nic jen v dálce v ostrém slunku z kopce letící malý skútr s drobnou postavičkou. Já odbočuji plynule vlevo a skútřík už je tak 60 metrů před křižovatkou a známky zpomalování – ani omylem. Má taky zelenou a tak proč by zpomaloval? Najednou jsem si všiml, že auto za mnou také odbočuje vlevo a … !

Mohlo být okolo poledne a místy na libereckých silnicích je voda, dnes ještě v chladných stinných místech i led a úplně všude velké množství posypu! Neubrzditelné! Ještě se slunkem v zádech – neviditelný!

Já křižovatkou projel, vozidlo za mnou zastavilo a skútr „prolétl“ křižovatkou!

Opravdu jsem se lekl, že ten za mnou třeba udělá chybu, ale vše dopadlo dobře! Vyděšený pohled do zpětného zrcátka a potom úleva – dnes to mladíkovi, nebo kočce vyšlo!

Ten „5-ti koňovej“ skútr musel letět cca 50 km/hod, ale i možná o chlup víc! Pitomec co na tom seděl možná ještě nikdy nepotřeboval „rychlý brzdy“. On ještě neví, že to může být problém, protože ho to ale nikdo nenaučil. Jen mu to řekli „dávej bacha“, ale kde si to mohl vyzkoušet? Konec konců rodiče každému z nás říkali „dávej bacha“ a každý z nás si stejně natloukl! Tak to dnes a každý jiný hezký den všichni zkoušíme v městském provozu a někdy to vyjde! Jako dnes! Ale zrovna tady je vidět, že výkon vs. věk nebyl rozhodující!

 

Naopak mám spoustu známých co učili od mala své ratolesti na motorce až po velké závody a ti kluci a holky mají naježděno a napadáno jako málo kdo a teď je ministr trestá? Oni umí víc, nejen než „on“, ale kdejakého 35 letého „motorkáře“ který jezdí „chlastat“ po srazech na svém „šestnáctikilu“ úplně strčí do kapsy! Mají respekt, umí řídit motorku a mají reflexy!

  • Proč jim chcete bránit?
  • Proč zrovna je diskriminovat?

Každý řidič motocyklu na autodrom (povinný výcvik – motoškola) s čímkoliv (třeba i s „hektolitrem“) a tam se každý zlepší! Každý si uvědomí, že vlastně nic neumí!

A Váš názor?

Mazzda

Březen 2, 2011

Štítky:
  • Napsat komentář